I ’En by i Europa’ skriver Birgithe Kosović med fuld kraft om parallelsamfund, kvindeundertrykkelse og dansk berøringsangst.

Det slår gnister, når den islamkritiske politimand går i seng med den unge muslim

Birgithe Kosovic (f. 1972) har altid hentet sin litterære ild fra et iltert værdipolitisk engagement, og det brænder stærkt i ’En by i Europa’.  Foto: Sara Galbiati/Gyldendal
Birgithe Kosovic (f. 1972) har altid hentet sin litterære ild fra et iltert værdipolitisk engagement, og det brænder stærkt i ’En by i Europa’.  Foto: Sara Galbiati/Gyldendal

Birgithe Kosović svigter ikke sin paradedisciplin i sin nye roman. Hun har altid hentet sin litterære ild fra et iltert værdipolitisk engagement, og det brænder stærkt i ’En by i Europa’.

De 400 sider kan læses som et langt indlæg om et Danmark, hvor islams »rovdyrhjerte« banker voldsommere og voldsommere.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her