Nye tider, nye teknikker, nye formgivere, nye ideer og nye bygninger. Europas arkitektur bugner for tiden. Men der mangler en tilsvarende ny arkitekturkritik. Det mener i hvert fald den hollandske kritiker Hans Ibelings, der har taget sagen i egen hånd og skabt et nyt arkitekturmagasin 'A10 - new European architecture'. Eksklusivt udvalg I første nummer, der er på gaden i morgen, erklærer lederen kun at ville skildre den byggekunst, der er bemærkelsesværdig. Man er uinteresseret i at gentage de store stjerner, men på første opslag viser bladet ikke desto mindre endnu et Frank Gehry-museum, denne gang i Herford, Tyskland. Dansk arkitektur Der er tilknyttet hele tre danske korrespondenter fra bureauet 2+1, og det betyder, at der er en del stof om dansk arkitektur. Man kan bl.a. læse en større artikel om Plots første opførelse, det maritime ungdomshus på Amager, og en mindre om Schmidt Hammer og Lassens murstenskube, kunstmuseet Aros i Århus. Bladet er på engelsk, har 64 kulørte sider og koster 65 kroner. Kl. 17 i eftermiddag kan man møde redaktøren og kritikeren Hans Ibelings i Dansk Arkitektur Center på Gl. Dok, hvor han vil foredrage om emnet 'Europæisk arkitektur lige nu'. Der er gratis entre, men kun et begrænset antal pladser.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce