En god dag på Arktisk Institut

Aage Bertelsens maleri 'Gnipahulen' er det største af de mange malerier, som ses på dette gamle foto fra malerens dagligstue - hvor bibliopaten i dag ser tv. Privatfoto
Aage Bertelsens maleri 'Gnipahulen' er det største af de mange malerier, som ses på dette gamle foto fra malerens dagligstue - hvor bibliopaten i dag ser tv. Privatfoto
Lyt til artiklen

Dagene slæber sig af sted. I Ruuds Antikvariat i Mysen i Norge har man for et par uger siden bestilt digtsamlingen 'Isblink' fra 1904 af ingen ringere end Ludvig Mylius-Erichsen, Danmark-Ekspeditionens navnkundige og tragisk omkomne leder, men der sker ikke noget. Hver dag kigger man i postkassen, hver dag går man nedbøjet væk igen. Til sidst er der ikke andet at gøre end i al hast at besøge Arktisk Institut ude på Christianshavn. Det passer fint, at man på vej derud passerer det smukke røde hjørnehus, Strandgade 14, hvor Mylius i sin tid boede. Instituttets direktør, Leif Vanggård, tager venligt imod, og kort efter sidder man i instituttets mødelokale sammen med ham og orlogskaptajn og arkivar Mogens Guldbrandsen, der kender det Nordøstlige Grønland som sin egen bukselomme efter at have været i tjeneste i Sirius-patruljen i ikke mindre end 37 år! Vanggård var i mange år søværnets stabslæge og har kendt 'Gulli' siden engang i 1960'erne. For enden af mødebordet står instituttets sjældneste bøger i et stort bogskab med glasdøre. Man får straks øje på 'Isblink', der står ved siden af Mylius' bog om den jyske hede. Men inden man når derhen, og inden Guldbrandsen får låst op, får man øje på det store maleri på væggen. 'Gnipahulen'! Aage Bertelsens vidunderlige maleri, som han malede i omtalte hule som deltager på Mylius' fatale færd.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her