At læse avis er som at klø sig ved siden af et myggestik. Det lindrer lidt, men det forøger kløen, sagde engang Jarl Borgen. Denne bøgernes hædersmand, der på sit i sin tid så lyrikstruttende forlag lod så mange unge digtere, Michael Strunge og Bo Green Jensen blandt andre, debutere, inden der gik new age, helse og føleri i forlagsbutikken. Om den gode mand havde en bestemt avis i tankerne, ved vi ikke, så vi vil på gentlemanvis lade tvivlen komme samtlige tilbageværende aviser i det danske presselandskab til gode. Også vor nye sengekammerat fra det mørke Jylland. Bibliopaten har aldrig før haft familie i det jyske. Jo, der var engang en onkel, der en overgang boede i Kolding, og han har da vist også en fætter derovre, men rigtig landfast har fornemmelsen ikke været. Så meget desto mere spændende har det været gennem de seneste fem-seks somre at foretage litterære ekspeditioner dybt ind i hovedlandet. Allerede i 1902 foretog Politiken-journalisten Ludvig Mylius-Erichsen sin berømte litterære ekspedition til Grønland sammen med bl.a. Knud Rasmussen. Det var dengang, en journalist efter en enkelt rejse til det arktiske kunne kalde sig polarforsker og få staten til at bekoste endnu en tur.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump til Fox: Jeg vil bruge min vetoret
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Nøgleopgørene i Senatet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce