Det er iranerne, man støder på ved de internationale udstillinger. Der er ingen billeder fra Saudi-Arabien eller Pakistan og få fra Egypten. I Iran er der en lang og enestående tradition for at tegne for børn i andet end folklore. Deres billeder er ikke mindre vilde end de vildeste danskere fra Koldingskolen. Dog går de aldrig over gevind. Man kunne nævne store kunstnere som Banafsheh Ahmadzadeh eller Mohamad-Ali Baniasadi, der gør i den særlige persiske surrealisme. Det gør Nasrin Khosravi også. Hun er den største (så vidt vides). Ingen af disse tegnere har mange chancer for nogensinde at havne på danske børns natborde. På gaden i Teheran sælges små maxi-pixier for 90 øre stykket. Her har de iranske tegnere både farver, en rimelig papirkvalitet og en høj grad af frihed til at udtrykke sig, som de ønsker. Billedbøger for børn er altid det sidste, som diktaturer tager alvorligt. Sådan var det også i det tidligere Østeuropa. De iranske tegnere har nu til opgave at fortælle 'sandheden' - hvad den så end er. Det ved de godt. Der er et stort fælles præg af sorgmod og efterårsfarver, af træer, blade og fugle (frie eller i bur) over deres billeder. Man mærker en respekt for håndværket og for barnet. Her i Vesten kunne vi godt lære af deres alvor.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Lars Dahlager
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand