På åbningsdagen for årets bogmesse i København modtager bogbranchen en opmuntrende besked: De fleste vil gerne læse flere bøger.
Det viser en undersøgelse, som netboghandlen Saxo har foretaget blandt 8.382 af sine brugere. Ikke mindre end 56 procent af brugerne kunne godt tænke sig at få læst mere, end de gør i dag.
Bøgerne er imidlertid i hård konkurrence om danskernes tid, og det er især tv, computere, tablets og mobiltelefoner, der fjerner opmærksomheden fra bogreolen. I undersøgelsen svarer syv ud af ti, at de ville kunne få læst noget mere, hvis de fik mere tid i hverdagen og brugte mindre tid på aktiviteter på diverse skærme.
Tidligere på ugen viste en rapport fra statens bog- og litteraturpanel, at der siden 2010 er blevet færre flittige læsere, og det er især hos kvinderne, at faldet er markant. Gennem mange år har kvinderne ligget stabilt over mændene, når det handlede om regelmæssig læsning, men ifølge Gallup/Kantar er læsemønstret under forandring hos kvinder i den erhvervsaktive alder. Faldet er markant i aldersgruppen 30-39 år, men der er også fald i aldersgrupperne op til 59 år.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Bliv en del af fællesskabet på Politiken
Det koster kun 1 kr., og de hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Prøv nuEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind her