2 hjerter: Der går simpelthen madporno i den, Martin Kongstad

Det virker, som om Martin Kongstad har forspist sig på sit eget stof. I hvert fald er der for meget indforstået  københavneri og en del madporno i bogen. Foto: Andreas Haubjerg/POLFOTO
Det virker, som om Martin Kongstad har forspist sig på sit eget stof. I hvert fald er der for meget indforstået københavneri og en del madporno i bogen. Foto: Andreas Haubjerg/POLFOTO
Lyt til artiklen

Følgende paradoksale spørgsmål begynder at melde sig, mens jeg læser Martin Kongstads nye roman, ’Kokken der holdt op med at rødme’:

Kan man som forfatter kende sit miljø så godt, at man får svært ved at skrive godt om det? Støder romanen mig i virkeligheden væk, når den vil have mig tættere på?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her