Anden roman i Lilja Sigurdardottirs ’Reykjavik noir’-trilogi emmer af rå nordatlantisk stemning uden at nå i mål med sin fortælling.

Kursen er sat mod kulørt drama, men når man kalder sin bog for en ’spændingsroman’, er man nødt til at sørge bedre for spændingen

Der er nogle underlige uklarheder og en spænding, der udeblvier. Men materialet har Lilja Sigurdardottir. Pr-foto
Der er nogle underlige uklarheder og en spænding, der udeblvier. Men materialet har Lilja Sigurdardottir. Pr-foto
Lyt til artiklen

Kokainsmugling, en levende tiger og en gangsterhåndlanger med tilnavnet ’Svampen’ – det lyder hårdkogt og eksotisk og sender tankerne i retning af Mellem- og Sydamerikas narkokarteller.

Derfor er det også overraskende at opdage, at virkemidlerne kommer fra langt nordligere breddegrader, fra islandske Lilja Sigurdardottirs spændingsroman ’Snaren’, der udkom på originalsproget i 2016.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her