Michael Connellys nye krimi, ’Første advarsel’, er rent spændingsmæssigt ikke helt på højde med hans bedste bøger. Til gengæld behandler den et aktuelt samfundsproblem.

Spændende krimi handler om et promiskuøst gen og journalistikkens vilkår i en verden af billig clickbait

Michael Connelly skriver altid sine krimier på en bund af samfundsrelevante emner, som kan skabe en mørk baggrund for krimiplottet. Pressefoto
Michael Connelly skriver altid sine krimier på en bund af samfundsrelevante emner, som kan skabe en mørk baggrund for krimiplottet. Pressefoto
Lyt til artiklen

Tænk, hvis der fandtes et gen, som markerer en disposition for at leve udsvævende? Et gen, der gør dig mere tilbøjelig til promiskuitet, impulsivitet, misbrug og risikofyldt adfærd?

Det lyder muligvis som ren fiktion, men genet er den skinbarlige virkelighed, og det er med afsæt i et højspændingsfelt mellem virkelighedens videnskab og fiktion, den amerikanske krimiforfatter Michael Connellys ’Første advarsel’ udspiller sig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her