Under 24 timer tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Jens Møller Jensens anden bog om livet som efterforsker af mord og andre modbydeligheder er lige så god som hans første erindringsbog,’ Opklaret’.

Ny bog fortæller om den kyniske likvidering af tre sovende knægte på Frederiksberg i 2015


Jens Møller har skrevet en bog om drabschefens erindringer, hvor han afslører sit arbejde i store terrorsager, Peter Madsen-sagen med flere.
   Mads Nissen/POLFOTO
Jens Møller har skrevet en bog om drabschefens erindringer, hvor han afslører sit arbejde i store terrorsager, Peter Madsen-sagen med flere. Mads Nissen/POLFOTO

True crime-genren, som engang på hverdagsdansk hed krimireportagen, er kommet i vælten over hele verden både som fjernsynsserie, film og i bogform. Det er der ikke noget i vejen med, så længe vi ikke taler om sensationel nekrofili, splat med blodfontæner og romantisk voldsforherligelse.

Det bedste og væsentligste i genren er – for mit eget vedkommende som kritisk krimianmelder – at du kommer bag om politiets kulisser. Med indsigt i lovmæssighedens maskinrum for nu at bruge en mekanisk metafor for livet bag skranken og døren på Politigården og omegn.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her