2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

En 30 år gammel og dybt foruroligende overlevelsesroman er pludselig blevet en international succes. Jacqueline Harpmans ’Jeg som aldrig har kendt mænd’ er både en bog til tiden og til eftertiden.

Elementært fængslende roman får fortjent comeback

Den belgiske​ psykoanalytiker og forfatter Jacqueline Harpmans roman 'Jeg​ som aldrig har kendt mænd' fra 1995 har de seneste år fået enorm opmærksomhed på det sociale medie TikTok. Foto: Michiel Hendryckx
Den belgiske​ psykoanalytiker og forfatter Jacqueline Harpmans roman 'Jeg​ som aldrig har kendt mænd' fra 1995 har de seneste år fået enorm opmærksomhed på det sociale medie TikTok. Foto: Michiel Hendryckx
Lyt til artiklen

I et stort bur i en vinduesløs kælder holdes 40 kvinder indespærret i total uvidenhed. De mandlige fangevogtere siger ikke et eneste ord til kvinderne eller til hinanden. Kvinderne udsættes ikke for direkte vold eller eksperimenter, de tvinges ikke til andet arbejde end tilberedning af deres egen mad og reparation af deres eget tøj. De er der tilsyneladende uden formål – simpelthen holdt fanget for fangenskabets skyld.

Kvinderne husker kun brudstykker af det liv, de levede før. En vag forestilling om undtagelsestilstand og bortførelse. Kælderen har frarøvet dem tidsfornemmelsen, svækket deres hukommelse. Måske har de endda fået slettet minderne. Grundstemningen af isnende uvidenhed hersker overlegent i belgiske Jacqueline Harpmans dystopi.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her