Med bogen ’En fremmed banker på din dør’ tager Håkan Nesser os igen til sit flamske fantasirige, fjernt fra det svenske folkehjem. Og det er fremragende.

Nordens hemmelige krimikonge er i topform

Svenske Håkan Nesser, født 1950, er en af Sveriges mest populære krimiforfattere. Foto: Andreas Ortner/Trunk Archive
Svenske Håkan Nesser, født 1950, er en af Sveriges mest populære krimiforfattere. Foto: Andreas Ortner/Trunk Archive
Lyt til artiklen

Svenske Håkan Nesser kan kaldes for den nordiske krimis hemmelige konge. En krimiforfatter, som selv snobber, der rynker på deres lange litterære næser ad krimien, finder ikke skader deres poetiske position som finsmagere.

Håkan Nesser er en sjældent god krimiforfatter. Selv om han altså nogle gange forfalder til den sukrede sentimentalitet, sølvbryllupssamliv og følelsesmæssig smørkage, som især følelsesfriske bogbloggere kalder for fremragende krimiguf. Men når Nesser er god, er han bedre end de fleste. Nogle gange, de er ikke få, den bedste.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her