Ny bog: Voldtægt er et politisk og kollektivt konstrueret fænomen

Mithu M. Sanyal er tysk journalist og kulturhistoriker. Født i 1971. Hun har tidligere udgivet ’Vulva – det usynlige køn’ på dansk i 2011. Arkivfoto Helle Arensbak
Mithu M. Sanyal er tysk journalist og kulturhistoriker. Født i 1971. Hun har tidligere udgivet ’Vulva – det usynlige køn’ på dansk i 2011. Arkivfoto Helle Arensbak

Hvorfor havde Mithu M. Sanyal så svært ved at få udgivet sin bog om voldtægt? Medier flyder ellers over med voldtægtshistorier, og man ved,at voldtægt er clickbait. Men hun skulle igennem et hav af forlag, før nogen turde, og man forstår det først rigtig, når man er ved at lægge bogen fra sig: Hun vil revolutionere vores opfattelse af voldtægt, og det er ikke så let.

Gennem grundigt kulturarkæologisk arbejde viser hun, hvordan voldtægt er et politisk og kollektivt konstrueret fænomen, der tilmed bliver identitetsskabende både for offer og overgriber på måder, der fastholder os i ideer, vi ellers mener at være gået væk fra for længst.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her