Victoria Benedictssons rørende portræt af 16-årige Selma, der af trods og vanvare gifter sig med en meget ældre godsejer, fanger teenagerens pludselige beslutsomhed og manglende konsekvensberegning.

Hendes skildring af ungdom, der stjæles, befamles og forpurres, er stadig relevant

Der er skrevet et utal af biografier om Victoria Benedictsson (1850-1888), senest Elisabeth Åsbrinks ’Mit store smukke had’ (2023). Foto: wikimedia commons
Der er skrevet et utal af biografier om Victoria Benedictsson (1850-1888), senest Elisabeth Åsbrinks ’Mit store smukke had’ (2023). Foto: wikimedia commons
Lyt til artiklen

Da Selmas farbror, landsbyens præst, stiller det afgørende spørgsmål, lytter hun ikke rigtig. Hun er allerede langt væk, ude på gårdspladsen, hvor en due kurrer, og to hidsige haner er oppe at slås.

Ikke længe efter har hun, om end modvilligt, takket ja til den 40-årige godsejer Pål Kristersons frieri. Selma drømmer om at blive maler, og måske den rige godsejer kan hjælpe?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her