Peder Frederik Jensen fortsætter med ’Pigen og verden’ på overbevisende vis sin romanserie om Lolland, Rødby Fjord, stormfloden i 1872, Roar, pigen Hæminglæva og overgreb.

Han fortsætter sit store historiske romanprojekt uden et eneste stilistisk offer

Foto: Mads Nissen
Foto: Mads Nissen
Lyt til artiklen

Det er mærkeligt, og alligevel sært passende, at jeg færdiggjorde Peder Frederik Jensens nye bog, ’Pigen og verden’, samme weekend, som stormen Amy ramte Danmark, når nu jeg læste ’Rans vilje’ færdig, da stormen Otto hærgede hele landet for to år siden. Førstnævnte er en selvstændig fortsættelse af sidstnævnte og cirka lige så god, hvilket vil sige meget, meget god.

Hovedpersonen er det 12-årige hittebarn Hæminglæva, som sømanden Roar i ’Rans vilje’ tog til sig som sin egen, da hun pludselig dukkede op fra havet en dag. Nu, i ’Pigen og verden’, bor hun imidlertid ikke længere hos Roar, men hos Ingmar, også kaldet bornholmeren, og Inger, der har overtaget sømandens hus helt derude ved mundingen af Rødby Fjord. Året er 1882, det vil sige ti år senere, ti år efter stormfloden i 1872.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her