Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Giorgio Bassanis fortælling om provinssladder og antisemitisme i mellemkrigstidens Italien føles som skabt til vores tid af uro og katastrofale politiske omvæltninger.

Det er mageløst, hvordan han rammer provinsens sladrevorne fællesrøst

Giorgio Bassanis bøger er blevet kaldt filmiske og med god grund. Foto: Wikimedia Commons
Giorgio Bassanis bøger er blevet kaldt filmiske og med god grund. Foto: Wikimedia Commons

Giorgio Bassanis roman ’De guldindfattede briller’ fra 1958 minder mig om et billede, hvor forgrunden på forunderlig vis suger al opmærksomhed til sig. Så snart fortælleren giver sig til at skildre Doktor Fadigati, som i det herrens år 1919 ankommer til provinsbyen Ferrara for at fjerne mandler på borgerskabets poder, kan jeg ikke se væk. Hvorfor?

Måske fordi fortælleren fra første færd betror os, at Doktorens liv ikke vil ende så lykkeligt, som alt ellers tegner til. Men sandelig også, fordi Bassani kan skrive, så jeg både væmmes ved og smittes af provinsborgernes sladder: Akkurat som dem vil jeg have et glimt af Fadigati i tusmørket på Via San Romano, hvor han morer sig i sammensuriet af stegt fisk, vin, bønder og soldater. Og heller ikke deres næste ambition, at få Fadigati gift med en af byens døtre, kan jeg afholde mig fra at følge med interesse:

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her