Festivaler skal redde trængt litteratur

Forfattermøde. Antallet af  litterære festivaler stiger, og flere  får derved mulighed for at møde  udenlandske forfattere. Her taler amerikanske Paul Auster med en dansk læser under CPH:LITT i 2008. Arkivfoto: Krestine Havemann/Polfoto
Forfattermøde. Antallet af litterære festivaler stiger, og flere får derved mulighed for at møde udenlandske forfattere. Her taler amerikanske Paul Auster med en dansk læser under CPH:LITT i 2008. Arkivfoto: Krestine Havemann/Polfoto
Lyt til artiklen

Stieg Larssons bøger skal nok klare sig. Dan Brown har ingen grund til søvnløse nætter. Liza Marklund behøver heller ikke bekymre sig.

Men for en stor del af den øvrige udenlandske skønlitteratur, der ikke har et umiddelbart bestsellerpotentiale, står det skralt til, lyder det med enstemmige suk fra flere danske forlagsfolk.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her