Ida Jessen skriver noveller med uhyre sikker hånd

Talent. Ida Jessens talent viser sig ikke bare i hendes evne til præcis aftegning af de omgivelser, hendes personer befinder sig i, men også i den fremragende dialog.
Talent. Ida Jessens talent viser sig ikke bare i hendes evne til præcis aftegning af de omgivelser, hendes personer befinder sig i, men også i den fremragende dialog.
Lyt til artiklen

Vi kender det alle sammen – de tilfældige hændelser, der med ét slag vender op og ned på den tilværelse, vi tror, vi selv styrer. Det sker blandt andet for hovedpersonen, Lisbet, i titelnovellen ’Postkort til Annie’ i Ida Jessens nye samling på seks noveller.

Lisbet er i Aarhus for at holde foredrag og genser ved den lejlighed sit gamle klubværelse fra studietiden. Hun erindrer tilbage til den dag, da hun stod ved et busstoppested og så en gammel kvinde komme gående i snevejret i morgenkåbe og hjemmesko. Skulle hun have hjulpet hende, kunne hun have gjort noget?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her