'House of Cards'-forfatter skriver med kludrende klicheer

Vittig. Michael Dobbs lykkes med at servere en række rappe oneliners og vitser. Ellers er der ikke meget godt at fremhæve i hans andet bind af 'House of Cards'.
Vittig. Michael Dobbs lykkes med at servere en række rappe oneliners og vitser. Ellers er der ikke meget godt at fremhæve i hans andet bind af 'House of Cards'.
Lyt til artiklen

Hendes næse vibrerede sensuelt, det var fyldt med seksuelle signaler, og han mærkede splittelsen i sig«. Muligvis lyder det bedre og mere sandsynligt på engelsk. Men kære læser spol lige sprogbilledet igennem din egen indre scanner. En næse som vibrerer sensuelt med seksuelle signaler, er det så ikke snarere noget Andersine And gør med sit næb over for Fætter Højben end en moderne kvinde af kød og blod i en såkaldt realistisk skreven underholdningsroman?

Smuk roman om spirende seksualitet emmer af uforløst begær

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her