Trods popkulturelt overblik skuffer Lethems ambitiøse murstensroman

AMBITIØS. Jonathan Lethem vil have det hele med i sin vittigt myldrende roman. Men noget mangler.
AMBITIØS. Jonathan Lethem vil have det hele med i sin vittigt myldrende roman. Men noget mangler.
Lyt til artiklen

'Dissidentparken’ er en familiehistorie, en kulturhistorie og et forsøg på at skildre udviklingen af den amerikanske modkultur i populærkulturel sidebelysning. Med udspring i et jødisk emigrantmiljø omkring det amerikanske kommunistparti under mccarthyismen til Occupy-bevægelsen via borgerrettigheder og ungdomsoprør.

Kommunister, kvækere, hippier, folkesangere og pacifister. Sorte, bøsser, jøder, feminister og Wall Street-besættere i forskellige kombinationer. Plus den fiktive Archie Bunker, det antisemitiske arbejderklassebrokkehoved fra 1970’ernes tv-serie ’All in the Family’, der som et udtryk for skæbnens blodige ironi bliver en dement jødekommunistindes fantasikæreste!

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her