Sofi Oksanens nye roman er som en dårlig hårdag

Skuffende. Sofi Oksanen plejer nok at kunne finde et interessant historisk setup. Denne gang kniber det dog med spændingen. Foto: Casper Holmenlund Christensen
Skuffende. Sofi Oksanen plejer nok at kunne finde et interessant historisk setup. Denne gang kniber det dog med spændingen. Foto: Casper Holmenlund Christensen
Lyt til artiklen

Det kan man da kalde hårrejsende: en kvinde, hvis lokker vokser med raketfart og reagerer på lyde og lugte, som var de selvstændige væsener. Norma må have fat i saksen flere gange i døgnet og resten af tiden holde frisuren i ave med lak og strammende turban. De kruser og krøller og griber fat som tentakler, hvis Norma nærmer sig dårligt selskab. Altså undgår hun tætte relationer, kun hendes mor kender til sandheden om den vilde hårvækst. Og hvad den kan bruges til. Norma er »en anomali« et offer for naturens luner, og fordi det nu er Sofi Oksanen, der fortæller hendes historie i romanen af samme navn, er Norma selvfølgelig også et oplagt bytte for skønhedsindustrien og dens skrupelløse bagmænd. Sådan som kvinder alle dage har været.

»Den, der behersker drømmene, behersker verden. Den, der behersker håret, behersker kvinderne. Den, der behersker deres forplantningsevne, behersker deres mænd. Den, der holder kvinderne tilfredse, tilfredsstiller også mændene, og den, der behandler mennesker med hår- og babyfeber, er konge over dem alle«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her