Bestsellerforfatters nye bog fragmenteres spændingsmæssigt som en kæde af afbrudte samlejer

Paula Hawkins blev hurtigt bestsellerforfatter med sin første krimi 'Kvinden i toget', der også er blevet filmatiseret.
Paula Hawkins blev hurtigt bestsellerforfatter med sin første krimi 'Kvinden i toget', der også er blevet filmatiseret.
Lyt til artiklen

Med et rimeligt kendskab til forlagsbranchen er jeg helt sikker på, at ingen redaktør tør spørge en bestsellerforfatter, hvis debutroman er solgt i mindst en snes millioner, hvilken historie hun mon nu vil fortælle i sit nye manuskript.

Særlig ikke når den fagre Emily Blunt på film har forskønnet den buttede, sjuskede og fordrukne brunette og hovedperson i ’Kvinden i toget’ om de dumme, men smukke blondiners magt over middelmådige og måbende mænd.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her