Under 24 timer tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

To mennesker, den ene er katolik, den anden protestant, falder for hinanden midt under urolighederne i Nordirland i 1970’erne. ’Over grænsen’ er konventionelt fortalt, men det er en klog roman.

En hverdagssituation så banal, at man tror, det er løgn. Men så falder replikken: »Hvem skulle dog spilde en kugle på mig?«

’Over grænsen’ udkom på engelsk i 2022 og er Louise Kennedys debutroman. Den handler bl.a. om de børn, der må vokse op i en politisk urolig tid. Her en dreng fotograferet i 1970'ernes Belfast i Nordirland.  Foto: /Ritzau Scanpix
’Over grænsen’ udkom på engelsk i 2022 og er Louise Kennedys debutroman. Den handler bl.a. om de børn, der må vokse op i en politisk urolig tid. Her en dreng fotograferet i 1970'ernes Belfast i Nordirland. Foto: /Ritzau Scanpix

Der er de almindelige dagligdage, som de fleste af os kender dem.

Man står op om morgenen, man tager af sted på arbejde, man går i seng igen, dag ud og dag ind, livet leves som en lettere rutinepræget præstation, men man bliver i det mindste ikke plaffet ned på åben gade.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her