I 2015 bliver farver det nye sort i boligen

2015. Det nye år efterspørger masser af forskellige farver.
2015. Det nye år efterspørger masser af forskellige farver.
Lyt til artiklen

Glem alt om minimalisme og sort-hvid indretning. I 2015 skal der smæk på de dybe mætte farver, masser af planter ind i stuerne, og så må porcelænet på bordet meget gerne være gammelt. Kurvede linjer og et strejf af Sydeuropa er det nye, lyder det fra Jakob Hundborg fra kommunikationsbureauet Réplique og Allan Torp, grundlæggeren af designbloggen Bungalow5.

Grøn hitter

»Bourdeaux, sennepsgul og dueblå. De farver tror jeg på i 2014«, siger Jakob Hundborg. »Flügger har udgivet et stilkort med historiske farver, og der tror jeg, de har ramt lige ned i tidsånden. Vi vil have farver. Ikke i alle rum, men for eksempel i en entré, hvor man maler alt i en dyb grå: døre, paneler, vægge, gerigter. Det er super flot«, siger Jakob Hundborg.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her