0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:

Stine Engel, hendes mand Brian og børnene Agnes og Ellen gør en dyd ud af at følge naturens cirkulære proces. At se frø bliver til plante, mad, kompost og jord igen. Foto: Mads Nissen

Grønne glæder: Stine og familien er selvforsynende oppe på femte sal

Stine Engel og hendes familie dyrker grøntsager og laver kompost på sparsom plads midt i København. Målet er en grønnere hverdag – nu og i fremtiden.

FOR ABONNENTER

Man kan sagtens plukke friske tomater og mynte til teen, høste svampe og lave sin egen kompost, selv om man bor i en lille lejlighed oppe under taget midt i en storby.

»Det handler om at se muligheder i stedet for begrænsninger«, fastslår Stine Engel.

Hun bor sammen med sin mand Brian og døtrene Agnes på 4 og Ellen på 9 måneder i en lejlighed på 60 m2 med to altaner på 5. sal i det indre København. Stedet er også rammen om familiens lille hjemmegartneri, hvor de forsøger at være selvforsynende med så mange grøntsager og krydderurter som muligt i 2018.

»Forsøget er først og fremmest en leg og en stor glæde. Det handler om at få grønne fingre sammen med børnene«, fortæller Stine Engel.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce