Glimt i øjet på designudstilling: Det er en fødemaskine, og snart får den en lille stol

’Manipull’ hedder  Jeppe Lillegaard Nielsson og Anna Oxholm Iversens værk, der kan føde små stole. Hvordan stolene kommer til at se ud, kan designerne ikke styre, men de kan sætte gang i processen, hvilket er selve  tankegangen bag Reform-udstillingen. David Stjernholm
’Manipull’ hedder Jeppe Lillegaard Nielsson og Anna Oxholm Iversens værk, der kan føde små stole. Hvordan stolene kommer til at se ud, kan designerne ikke styre, men de kan sætte gang i processen, hvilket er selve tankegangen bag Reform-udstillingen. David Stjernholm
Lyt til artiklen

Når de to unge designere Jeppe Lillegaard Nielsson og Anna Oxholm Iversen sætter gang i deres fødemaskine, er resultatet kendt på forhånd. Det bliver en stol.

Men hvordan den kommer til at se ud, er uvist. Sandsynligvis kommer den til at ligne sine søskende, hvilket vil sige, at den både bliver lav og klodset. Og helt sikkert temmelig skæv. Man ved det ikke, men alene det, at den kommer til verden, er en begivenhed i sig selv.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her