’Hjem kære hjem’, der er den danske instruktør Frelle Petersens tredje film i en sønderjysk trilogi, sætter fokus på sosu-assistenters arbejde hos ældre. Og det høstede stort bifald på Berlinalen, som sluttede i weekenden.

Filminstruktør gik i praktik: »Når det hedder en ’intimvask’, er det fandeme en intimvask«

Jette Søndergaard har for tredje gang hovedrollen i Frelle Petersens sønderjyske trilogi. Foto: Berlinalen
Jette Søndergaard har for tredje gang hovedrollen i Frelle Petersens sønderjyske trilogi. Foto: Berlinalen
Lyt til artiklen

Mange af dem ligger i sengen dagen lang, ofte med afføring i bleen. Og har kun det lille håb, at nogen vil give dem en karamel fra en skål, der står for langt væk til, at den kan nås fra puden.

Ved vinduet sidder de og stirrer tomt ud i ingenting. Fjernsynet kører konstant med krimiserier, hvor de kender både kommissærer og forbrydere alt for godt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her