Da ’The Handmaid’s Tale’ var god, var vi hævet over dystopien. Nu, hvor den er dårlig, har vi mere end nogensinde brug for den. Eva Eistrup ser tilbage på otte år med serien, som virkeligheden har indhentet.
Før ramte hendes ord os på en legende måde. Nu rammer de os for alvor
Elisabeth Moss har leveret en decideret kraftpræstation i rollen som June Osborne. På godt og på ondt får man et intimt kendskab til hendes følelsesfulde ansigtsmimik i løbet af de nu seks sæsoner. Foto: Max
Lyt til artiklen
Henter...
»Nu er jeg vågen i verden. Før sov jeg. Det er sådan, vi lader det ske. Da de slagtede kongressen, vågnede vi ikke. Da de skød skylden på terrorister og ophævede forfatningen, vågnede vi heller ikke op«.
Det er June Osbornes tanker, vi hører. Vi er i 3. episode i første sæson af ’The Handmaid’s Tale’, der havde premiere i april 2017 – ikke engang et halvt år inde i Donald Trumps første regeringsperiode.
Vil du lytte med?
Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.