Manden de kalder 'Brillante' er verdens mest forhadte filminstruktør

Brillante. I Cannes bliver han pebet ud, samtidig med at han bliver overdænget med prestigiøse priser.
Brillante. I Cannes bliver han pebet ud, samtidig med at han bliver overdænget med prestigiøse priser.
Lyt til artiklen

»Vi ses i Manila!«, råber jeg til ham på vej ud. »Sørg for det!«, svarer han med et hurtigt håndtryk i farten, og jeg vender mig om og sender ham en thumbs up. Selvfølgelig ses vi i Manila. Hvis man vil noget tilstrækkeligt gerne, skal det nok ske. Pludseligt tilgængelig For et par uger siden forekom det mig umuligt at få foretræde for Brillante Mendoza.

Folk, hvis film ikke distribueres i ens hjemland, kommer man sjældent i nærheden af, og det har ligesom været skrevet med flammeskrift hen over Mendozas pande: ’IKKE TIL EKSPORT’, men alt med ham er sket så hurtigt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her