DR's rørende program om rodløse unge sætter ansigt på de mennesker, der oftest omtales som en ensartet masse

De unge mænd i ’Rodløs’, Jacob, Hadji, Ali, Aref og Anas, er alle flygtet til Danmark, hvor de håber at skabe sig en fremtid.
De unge mænd i ’Rodløs’, Jacob, Hadji, Ali, Aref og Anas, er alle flygtet til Danmark, hvor de håber at skabe sig en fremtid.
Lyt til artiklen

Afsender på ’Rodløs’ er DR 3, der har vind i sejlene, hvad angår portrætteringen af ungdomsliv i Danmark. Og ’Rodløs’ er på sin vis endnu et portræt af almindeligt dansk ungdomsliv, men denne gang er det nogle ikke helt så almindelige danskere, der tager sig af hovedrollerne. For de hedder ikke Anders, Rasmus, Lukas eller Magnus, men Ali, Anas, Jacob og Hadji – der godt nok i virkeligheden hedder Mohammed Ali, men på asylcentret var der så mange andre Mohammeder, at han skiftede navn.

De unge mænd, der kommer fra blandt andet Syrien, Afghanistan og Kuwait, men som nu bor på asylcentre og bosteder rundt i landet, befinder sig hver især i en form for limbo: De forsøger at passe ind, lære at tale dansk, gå i skole, hygge sig, men har på samme tid ikke vished for, om de overhovedet kan få ophold her til lands.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her