Guldpalmen gik til Japan ved højdramatisk afslutning i Cannes

Asia Argento kom med en stærk udmelding om Harvey Weinstein på scenen i Cannes i forbindelse med, at hun skulle uddele prisen som årets skuespillerinde.   Vianney Le Caer/AP
Asia Argento kom med en stærk udmelding om Harvey Weinstein på scenen i Cannes i forbindelse med, at hun skulle uddele prisen som årets skuespillerinde. Vianney Le Caer/AP
Lyt til artiklen

Den italienske skuespillerinde og instruktør Asia Argento gav feststemningen frostskader, da hun skulle overrække aftenens første pris til bedste kvindelige skuespiller.

»I 1997 blev jeg her i Cannes voldtaget af Harvey Weinstein. Jeg var 21 år gammel«, fortalte Argento og fortsatte:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her