To nye 'X Factor'-dommere afsløret: Og bare rolig, Thomas Blachman går ingen steder

Oh Land skal sammen med Ankerstjerne og Thomas Blachman agere dommertrio i den kommende sæson af 'X Factor'. Her ses Oh Land på scenen under fejringen af kronprins Frederiks fødselsdag i Royal Arena tidligere på året. Arkivfoto Olufson Jonas
Oh Land skal sammen med Ankerstjerne og Thomas Blachman agere dommertrio i den kommende sæson af 'X Factor'. Her ses Oh Land på scenen under fejringen af kronprins Frederiks fødselsdag i Royal Arena tidligere på året. Arkivfoto Olufson Jonas
Lyt til artiklen

Mens Thomas Blachman følger med til TV2, når 'X Factor' næste år flytter fra DR, kommer der også til at sidde to helt nye dommere ved bordet.

Popproduceren Ankerstjerne og sangerinden Oh Land kommer sammen med Blachmann til at udgøre dommertrioen sammen med den rutinerede komponist.

Det annoncerer TV2 på et pressemøde onsdag.

33-årige Oh Land, der bærer det borgerlige navn Nanna Øland Fabricius, har talentshowserfaring fra 'Voice Junior', mens det er første gang, at jævnaldrende Ankerstjerne, som lyder det fulde navn Lars Ankerstjerne Christensen, skal være tv-dommer.

Thomas Blachman har tidligere udtalt til TV2, at der ikke er noget program uden ham. Han har vundet programmet to gange på DR.

»Man kan godt adskille mig fra Danmarks Radio, men man kan ikke adskille mig fra formatet 'X Factor'«, sagde den 55-årige jazzmusiker til tv-kanalen i foråret.

Også Sofie Linde tager springet fra DR til TV2 og fortsætter således som X Factor-værtinde.

'X Factor' sendes på TV2 i 2019.

Som noget nyt i X Factor-formatet kan bands stille op i gruppekategorien. Det bliver også muligt at synge sine egne sange.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her