Serien ’Ramy’ minder om ’Styr dig, Larry David’, bare med en ung muslimsk fyr og hans dagligdags problemer i fokus.

Havde en ikke-muslim lavet denne komedieserie, ville den være blevet massivt fordømt

Ramy er en moderne amerikansk mand i New Jersey med drifter og følelser, der samtidig gerne vil være en devot muslim. Og det er ikke helt let.  Foto: CMore
Ramy er en moderne amerikansk mand i New Jersey med drifter og følelser, der samtidig gerne vil være en devot muslim. Og det er ikke helt let. Foto: CMore
Lyt til artiklen

»Hvis ikke vandet kommer ind mellem tæerne, gør djævelen det«.

Sådan siger en ældre muslim til den unge Ramy, da han afsløres i at sjuske med den rituelle vask inden fredagsbønnen i moskeen. Hvilket dog er det mindste af Ramys problemer med at finde sit ståsted i tilværelsen, ikke bare som troende muslim i en særdeles sekulær amerikansk virkelighed i New Jersey, men også som menneske med mellemøstlige rødder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her