Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Ole Christian Madsen har foretaget et kontroversielt valg ved at filmatisere terrorangrebet på Krudttønden, der fandt sted for fem år siden.

Kim Skotte: Helt ærligt. Hvad sker der med den slutreplik i 'Krudttønden'?

Lyt til artiklenLæst op
09:09

Nikolaj Arcels genrebevidste generation blev i 00’erne hyldet som dansk films unge ’amerikanere’, men på mange måder er den 16 år ældre Ole Christian Madsen lige så ublufærdigt amerikansk i sine virkemidler. Især efter de eurokunstneriske prætentioner i tidlige film som ’En kærlighedshistorie’ og ’Prag’ er blevet afløst af virkelighedsdramaer som ’Flammen og Citronen’, ’Steppeulven’ og nu ’Krudttønden’.​​​​

I sidstnævnte har Ole Christian Madsen på amerikansk facon taget fat i en begivenhed fra virkelighedens verden og filmatiseret den som ’historisk biopic’. Med spidsformuleret drama som dominerende fortælleprincip i en »fri fortælling« baseret på den virkelige historie.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her