Børn fødes. Børn dør. ’Til Sama’, Waad al-Kateabs oscarnominerede filmessay til hendes datter, er brutal i sine billeder og tilsvarende insisterende i sit håb for Syrien og sit krav om en mening med det hele.

Brutal dokumentar: Med kamera og babysele til kamp mod bomberne over Aleppo

Lyt til artiklen

Et brag lyder, bygningen ryster, og støv fylder gangene. En mor løber rundt. Hun har et kamera i hånden, der er tændt hele tiden. Hun filmer alt. Men kameraet hænger ufokuseret i hoftehøjde lige nu, for hun kan ikke finde sin datter. Sit spædbarn, navngivet Sama, der betyder himlen, for at tage den syriske himmel tilbage fra de russiske krigsfly, fra bomberne, der falder, som de gør over Aleppo.

Det er den økonomistuderende Waad al-Kateab, der filmer. Det er hende, der er borgerjournalist –og nybagt mor til Sama, der drikker af en sutteflaske i et mørkt rum, og vi hører en lettelse i følelsesmæssigt lydniveau med bomben, der sprang, da moren finder sit barn. En ven laver sjov og taler for Sama, der ikke er gammel nok til at tale: »Hun siger: ’Mor, hvorfor har du født mig, der har kun været krig, siden jeg blev født’«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her