DR’s to nye satireformater tager tykt pis på, hvordan vi lever i disse år, men forsømmer satirens måske vigtigste element. Det er ikke rigtig sjovt.

2 hjerter: 'Pøllehullet' på DR er moderat mere underholdende end at være i byggemarked

Sofus har købt en meget vellignende sexdukke ved navn Tanja. Den er så naturtro, at den ikke gider bolle med ham. Tøhø. Foto: DR
Sofus har købt en meget vellignende sexdukke ved navn Tanja. Den er så naturtro, at den ikke gider bolle med ham. Tøhø. Foto: DR
Lyt til artiklen

Man kan sagtens se alle de gode intentioner bag DR’s nye bestræbelser på at bedrive satire over den – for visse – iøjnefaldende underlige måde, vi omgås hverandre på i disse bevægede og bevægende år. For der er i den grad rigeligt at gøre grin med, om end virkelighedens seriøst surrealistiske karakter til tider foregriber ethvert forsøg på at vride den ud af led.

Men det bør ikke stå i vejen, og det gør det sandelig heller ikke.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her