Ny koreansk serie er en genindspilning af den spanske kanonsucces ’Papirhuset’, men savner selvstændigt liv.

Tiden er løbet fra dette remake af 'Papirhuset'. Længe inden serien overhovedet har fået premiere

Framegrab Jung Jaegu
Framegrab Jung Jaegu
Lyt til artiklen

Det er 2025. Nord- og Sydkorea forenes efter 70 års brutal adskillelse, en krig mellem nord og syd der aldrig er blevet afsluttet. En ung kvinde rejser håbefuldt fra Pyongyang til metropolen Seoul for at få et bedre liv, og lige da man er ved at være træt af seriens besyngelse af sydkoreanske, stærkt kommercialiserede værdier, opdager vi – og hun! – at alle tager røven på hende.

»Velkommen til kapitalismen!«, som det tørt siges. K-pop er den nye kulturelle fællesvaluta for hele halvøen, og alle traller med på dansen om guldkalven.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her