3 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Anden sæson af DR’s serie ’Carmen Curlers’ er æstetisk prægtig og glimtvis fremragende spillet, men kan ikke rigtig bestemme sig til, om den vil være folkekomedie, spænding eller generationsdrama.

Henrik Palle: Serien kan godt gå hen og blive de kommende generationers ’Matador’

Birthe kommer i godt selskab, da hun fester med amerikanske investorer og piger fra fabrikken. Foto: Tine Harden / DR
Birthe kommer i godt selskab, da hun fester med amerikanske investorer og piger fra fabrikken. Foto: Tine Harden / DR
Lyt til artiklenLæst op af Henrik Palle
06:00

Serien kan godt gå hen og blive de kommende generationers ’Matador’

Overdrivelse fremmer forståelsen, så når der i anden sæson af ’Carmen Curlers’ optræder en journalist fra det hedengangne kommunistiske dagblad Land og Folk, er han selvsagt ikke alene nævenyttig, forudindtaget og nederdrægtig; han formulerer sig også i vendinger, der nærmest er smedet i jern: »Jeg er imod kapitalismens udnyttelse af arbejderklassen«, siger han, som havde han bedt nogen om at række sig saltet. Javel, hr. kommissær.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her