Kritik Den norske Trier rammer plet med debutfilm

Lyt til artiklen

Nordmændene kommer! Den tid, hvor man med spredte undtagelser kunne se lidt overbærende på norsk film, er i dén grad forbi. Lige nu er Norge filmlandet mod nord, man venter sig noget særligt af. Filmfestivalerne er på spring for at ramme ny norsk film i det helt rigtige øjeblik.

Endnu er produktionen for smal til, at man seriøst kan tale om en bølge af samme størrelse som den danske. Tegnene i sol og måne er lidt spredte, men med ’Den brysomme mannen’ og nu Joachim Triers ’Reprise’ er norsk film pludselig rykket frem, hvor de markante internationale filmpriser er en realistisk mulighed.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her