I sin lille selvbiografiske dokumentarfilm 'Aarhus' fortæller Jørgen Leth om en af de erindringer, der også er med i hans nye selvbiografiske bog 'Det uperfekte menneske'. 'Aarhus' er dog ikke i nærheden af nogle af de erotomaniske Leth-erindringer, som er blevet diskuteret i medierne i den forløbne. 'Aarhus' er en rejse tilbage til barndommens by og opvækstens centrale punkter. Som sin egen barndoms arkæolog, opsøger Jørgen Leth steder, der var væsentlige for ham, og ridser dem en smukt formuleret tanke. Fotografen Dan Holmbergs billeder af Leths barndomskvarter er helt i tråd med instruktørens senere virke både sanselige og smagsfulde. Man kan dufte alt det grønne, der indrammer den stadig intakte Oberservatoriestien. Man kan lugte den dårlige stemning i gymnastiksalens omklædningsrum med de golde fliser og de brune fuger. Og man fatter, hvordan drengen Jørgen blev fantastisk fascineret af cykelløb inklusive de aftryk, hjulene har lagt i den hårde, grå cement på Aarhus cykelbane. Leth kan fortælle, og Holmberg kan illustrere, så tingenes overflade bliver fysisk levende. Meget dybere stikker 'Aarhus' ikke. Forholdet til forældrene berøres kun flygtigt og i et næsten ærbødigt tonefald. Forelskelser beskrives på afstand med beskuerens målende blik. 'Aarhus' gør ikke meget ud af analyser af menneskelige relationer, men er til gengæld som et smukt, kortfattet billeddigt om de vigtige tings detaljer. Især hvis man er fascineret af Jørgen Leth.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump indkalder pressen for at tale om noget helt andet
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Vennen tastede falske navne ind i telefonen. Så Rasmus ikke skulle opdage løgnen
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
-
Verden gør klogt i at forberede sig på hævn
-
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kommentar
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.