Ude af stand til at få støtte til sine dokumentariske ideer opsøger instruktøren Mikkel Stolt den virtuelle verden ’Second Life’.
Mens hans virkelige liv skrider fuldkommen for ham, får han i første omgang succes som smart fyr online ved hjælp af ’Helena’, som en kvinde kalder sig.
Ikke tilstrækkelig interessant
Pointen er forudsigelig – det er både usundt og uholdbart at erstatte sit eget liv med et virtuelt. Og hele filmen er en bizar rekonstruktion, der blander fantasy og ikke særlig velspillet, iscenesat dokumentarisme.
Nogen stor skuespiller er Mikkel Stolt ikke i scenerne, hvor han genspiller sine oplevelser. Enkelte replikker er morsomme nok, men ’Min avatar og mig’ er hverken æstetisk eller indholdsmæssigt tilstrækkelig interessant til at vare hele 91 minutter.
Og et forsøg på at skabe en art filosofisk overbygning med computervidenskabsmanden Danny Hillis i en birolle virker desværre lige så tåget som spirituel.
Mest læste
-
Trump indkalder pressen for at tale om noget helt andet
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
-
Vennen tastede falske navne ind i telefonen. Så Rasmus ikke skulle opdage løgnen
-
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
-
Verden gør klogt i at forberede sig på hævn
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
nekrolog
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
Kronik af Sara Al Dafaee