Virtual reality-dokumentar er en rodet affære

Hånddukke. Mikkel Stolt og hans virtuelle inkarnation.
Hånddukke. Mikkel Stolt og hans virtuelle inkarnation.
Lyt til artiklen

Ude af stand til at få støtte til sine dokumentariske ideer opsøger instruktøren Mikkel Stolt den virtuelle verden ’Second Life’.

Mens hans virkelige liv skrider fuldkommen for ham, får han i første omgang succes som smart fyr online ved hjælp af ’Helena’, som en kvinde kalder sig.

Ikke tilstrækkelig interessant
Pointen er forudsigelig – det er både usundt og uholdbart at erstatte sit eget liv med et virtuelt. Og hele filmen er en bizar rekonstruktion, der blander fantasy og ikke særlig velspillet, iscenesat dokumentarisme.

Nogen stor skuespiller er Mikkel Stolt ikke i scenerne, hvor han genspiller sine oplevelser. Enkelte replikker er morsomme nok, men ’Min avatar og mig’ er hverken æstetisk eller indholdsmæssigt tilstrækkelig interessant til at vare hele 91 minutter.

Og et forsøg på at skabe en art filosofisk overbygning med computervidenskabsmanden Danny Hillis i en birolle virker desværre lige så tåget som spirituel.

Dorte Hygum Sørensen

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her