Henrik Palle: TV 2's julekalender har vist, at der er håb - selv for mennesker

Ønske. Julie vil gerne holde jul med hele familien. Det ønske hørte englene, som dog undervejs er blevet udsat for dæmonen Baalios’ luner.
Ønske. Julie vil gerne holde jul med hele familien. Det ønske hørte englene, som dog undervejs er blevet udsat for dæmonen Baalios’ luner.
Lyt til artiklen

Uden at afsløre for meget: Det bliver jul i ’Juleønsket’, selvfølgelig gør det det. Og de mange handlingstråde strikker sig omsider sammen til en hjerteformet sjælevarmer, sådan som traditionen tilsiger det.

Men det har holdt hårdt. Konflikterne har været mange, bøvlet har hobet sig op i tårnhøje dynger, og himlen har været formørket af dæmonisk ondskab. Også i lidt højere grad end sædvanligvis.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her