Lotus Turèll fortæller fint om alkoholens kæmpemæssige tabu

FORTIDEN. Forfatteren Jan Poulsen viser Lotus Turèll optagelser fra Saltlageret i 1983, hvor Dan Turèll stiv af mist dissede publikum til ´legenden Willim S. Burroughs oplæsning. Foto: DR
FORTIDEN. Forfatteren Jan Poulsen viser Lotus Turèll optagelser fra Saltlageret i 1983, hvor Dan Turèll stiv af mist dissede publikum til ´legenden Willim S. Burroughs oplæsning. Foto: DR
Lyt til artiklen

Det er meget sigende for den vestlige verdens mestendels dobbeltmoralske holdning til alkohol, hvad forfatteren Dan Turèll posthumt beretter i den dokumentar, der handler om hans eget spiritusmisbrug. Egentlig bliver han spurgt om, hvad han kan fortælle om kokain og muligheden for at blive afhængig af det stof. Og hertil siger han fyndigt:

»Jeg skal da ikke kunne udelukke, at visse kan blive afhængige af kokain. Men sådan er der jo så meget. Og hvad med vores danske nationaldrug: Alkohol, som forkrøbler og ødelægger en masse menneskers liv?«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her