Blandt lesbiske og luksusludere: De stærke og modige kvinder overstråler mændene på Berlinalen

i filmen 'Eva' spiller franske Isabelle Huppert spiller luksusluderen Eva, som sætter kloen i den unge Bertrand (Gaspard Ulliel).
i filmen 'Eva' spiller franske Isabelle Huppert spiller luksusluderen Eva, som sætter kloen i den unge Bertrand (Gaspard Ulliel).
Lyt til artiklen

Måske er det ganske sigende for verdens tilstand just nu, at den første weekend på årets version af den store filmfestival i Berlin var befolket af skæbner, der prøver at undslippe deres personlige elendighed, hvor fristende og dermed fængslende den end måtte være. En mission, der – måske lige så sigende for vores trods alt stadig fælles samtid – lykkes klart bedst for kvinderne.

På forhånd var instruktøren Alexey German Jr.’s film om den unge digter Sergej Dovlatov, som i løbet af historiens seks dage lange handling i november 1971 i et vintertåget Leningrad kæmper mod både sin indre skriveblokering og det kommunistiske kontrolapparats lurende blokade mod hans tekster, udråbt til en af festivalens favoritter. Filmen med serbiske Milan Maric i titelrollen som Dovlatov kan score på sit tilbageblik på den russiske fortid, men filmens krævende manuskript viger besynderligt nok uden om den humor, virkelighedens Sergej Dovlatov var så kendt for. I stedet søger den en intellektuel absurditet, som instruktørens seneste Berlinale-bidrag, ’Under Electric Clouds’, også repræsenterede i 2015. Derfor hænger ’Dovlatov’ fat i sin elendighed.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her