6 hjerter: Der er drama og passion i hver en centimeter ler i fantastisk udstilling af Jais Nielsens keramiske livsværk

Judas og Lynet. Jais Nielsen vendte flere gange tilbage til Judas-figuren i sine værker. I denne smukke version fra 1935  er Judas i selskab med den falske slange og bevæger sig af sted med en pose penge i hånden, indtil han pludselig lammes af  Herrens lyn. Ole Akhøj
Judas og Lynet. Jais Nielsen vendte flere gange tilbage til Judas-figuren i sine værker. I denne smukke version fra 1935 er Judas i selskab med den falske slange og bevæger sig af sted med en pose penge i hånden, indtil han pludselig lammes af Herrens lyn. Ole Akhøj
Lyt til artiklen

Det begynder med masser af schwung. Så bliver det mere lavmælt og underspillet for så atter at løfte sig langsomt langsomt, til man næsten når himlen.

Sådan er det at opleve Jais Nielsens keramik på keramikmuseet Clay i Middelfart.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her