5 hjerter: Rosa Barbas film-udstilling i Malmø er visuel jazz, når det er allerbedst

I sin udstilling i Malmø sætter den italienske kunstner Rosa Barba bl.a. fokus på billedmaskinerne og filmprojektionernes teknologier.
I sin udstilling i Malmø sætter den italienske kunstner Rosa Barba bl.a. fokus på billedmaskinerne og filmprojektionernes teknologier.
Lyt til artiklen

Det man forbinder med den italiensk fødte og i Berlin bosiddende kunstner Rosa Barba (f. 1972) er den analoge film og de maskiner og teknologier, der anvendes til at fremvise denne omstændelige billedform: cellulosefilmen og de store mekaniske projektorer.

Der eksisterer et direkte og tydeligt forhold mellem projektorpærens lys og den transparente billedstrimmel af på hinanden følgende stillbilleder, der med hastigheden som parameter skaber bevægelsen i filmen, der manifesterer sig for øjet af beskueren.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her