Debatten om hadsk tale generelt og kvindehad i særdeleshed på Facebook er blusset op igen. Problemet er alvorligt, siger Facebook, og det sociale medie lancerer en række foranstaltninger for at sætte ind mod problemet.

Dansk Facebook-chef om kvindehadet: »Vi skal virkelig have gjort noget ved det. Men det er en evig kamp«

Arkivfoto Martin Lehmann
Arkivfoto Martin Lehmann
Lyt til artiklen

Det er efterhånden velkendt, at der eksisterer en hård tone på sociale medier som Facebook. Derfor får platformen i stigende grad kritik for ikke at være god nok til at moderere indhold.

Politiken har i denne artikel beskrevet, hvordan mænd dyrker »voldtægtskultur og kvindehad« i private facebookgrupper, som vokser og vokser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her