Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Flere mener, at det er smagløs queerbaiting, når Calvin Klein lader heteroseksuelle Bella Hadid kysse en computeranimeret queerpige.

Girl on girl-action i reklame får hård kritik: Calvin Klein undskylder for lesbisk reklame med heteroseksuel og virtuel kvinde

Supermodellen Bella Hadid har fjernet kysse-videoen fra sine sociale mediekonti, men den fiktive superinfluencer Lil Miquela skriver fortsat på Instagram, at hun er glad for, at Calvin Klein gav hende muligheden for at være med. Foto: Screendump fra YouTube
Supermodellen Bella Hadid har fjernet kysse-videoen fra sine sociale mediekonti, men den fiktive superinfluencer Lil Miquela skriver fortsat på Instagram, at hun er glad for, at Calvin Klein gav hende muligheden for at være med. Foto: Screendump fra YouTube
Lyt til artiklen

Den heteroseksuelle supermodel Bella Hadid står badet i blåt lys i en crop top fra Calvin Klein, da den virtuelle queerinfluencer Lil Miquela kommer ind og kysser hende.

Mens nogle forundredes over teknologien bag menneskets kys med en computeranimeret avatar, har flere kritiseret reklamen for at være queerbaiting – en markedsføringsstrategi, hvor man lader, som om man går ind for LGBT+-rettigheder for at tiltrække en bestemt målgruppe til sit brand.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
I Danmark debatterer vi ulve. I Rumænien bliver stadig flere mennesker overfaldet og dræbt af bjørne. Politikens Lea Wind Friis og Andreas Sterup-Teper tog op i de rumænske bjerge, hvor hotellerne har kradsemærker på dørkarmen og elektrisk hegn for porten.​ Og så tog de ind i skoven. For selv at møde en bjørn.​

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her