Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Fænomentet Citybois giver deres første koncert: »24. april den bedste dag ever«

Bois. Citybois røg ud af X Factor, men på de sociale medier har de skabt sig et følge af unge fans. Nu er deres første koncert udsolgt.
Bois. Citybois røg ud af X Factor, men på de sociale medier har de skabt sig et følge af unge fans. Nu er deres første koncert udsolgt.
Lyt til artiklen

I aften giver de to drenge fra X Factor-gruppen Citybois deres første koncert i Falconer-salen på Frederiksberg.

Men 13-årige Juliemathilde Christensen har allerede i ugevis vidst nøjagtig, hvad hun skal have på: Sorte Adidas-bukser og en hvid t-shirt, hvor hun skal skrive Citybois' navne, Anthon og Thor, midt på brystet. I hænderne kommer hun til at holde et »mega forskelligfarvet« hjemmelavet banner med hjerter og blomster og 'Citybois' skrevet med store blokbogstaver.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
De fleste tager deres fødder for givet. »Foden er så undervurderet. Men de fleste er nærmest ligeglade med deres fødder, indtil de får ondt i dem«, fortæller fysioterapeut Medde Lykke Vognsen. »Jeg ser mennesker i alle aldre. Børnehavebørn, der ikke vil gå tur, teenagere, der har opgivet at være på idrætsefterskolen, frustrerede løbere, seniorer, der ikke kan stå op og gå på toilettet om natten uden at tage sko på, fordi det gør ondt at gå de få meter på bare fødder«. Derfor ønsker hun sig en fodrevolution. Vi skal tage vores fødder alvorligt, vi skal træne dem.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her