0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Nanna Navntoft
Foto: Nanna Navntoft

Der findes masser af gratis og billige programmer, der gør det muligt for selv nybegyndere at lave elektronisk musik, der lyder godt.

Med en laptop og et par hovedtelefoner kan alle blive musikere

Når børn og unge i dag begynder at spille musik, sker det ikke kun på traditionelle instrumenter som klaver eller guitar. Teknologien har det seneste årti demokratiseret musikken, gjort tablets og laptops til en nem indgang til musikkens verden og gjort det muligt for unge kunstnere som danske Snavs at indtage verden fra dagligstuen.

FOR ABONNENTER

Andreas Holdø, der også er kendt som den elektroniske musiker ’Snavs’, gik faktisk til guitar i folkeskolen. Og var ret god, når han selv skal sige det. Men alkohol og piger blev stille og roligt for spændende til, at den dengang spirende teenager havde tid til at fortsætte. To distraktioner, der førte ham til et hav af fester. Fester med mere og mere elektronisk musik, for Andreas Holdø elskede at danse til »smadremusik«.

Han tog til koncerter med Flux Pavillon, Datsik og Excision. Men det var jo bare i fritiden. Han regnede ikke med, at han en dag selv skulle stå på scenen til de koncerter, og at han ville blive kendt i det elektroniske musikmiljø på fire af verdens syv kontinenter.

Men det blev han. Også selv om han egentlig havde tænkt sig at læse jura eller økonomi, når han kom ud af gymnasiet. Men så fandt han ud af, at han selv kunne lave den musik, han elskede at lytte til. Også selv om han for længst var stoppet med at spille guitar.

Historien om den unge fyr fra Amager er unik, men ikke enestående. Der findes ikke konkrete undersøgelser af, hvor meget den elektroniske musik er vokset i Danmark, men en ny rapport giver et billede af, hvor stort det elektroniske musikmiljø er lige nu.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce